Cestovanie so psom. Zvykne si vôbec na klietku?

Pes je najlepší priateľ človeka, takže je jasná vec, že ​​mu chceme občas dopriať nejaký ten výlet. A čo si budeme hovoriť, aj my, ľudia, potrebujeme niekedy (alebo vlastne často) "vyvenčiť" a zmeniť prostredie.

 

Aj keď je na cestách čoraz väčšia premávka, bezpečnosť cestovania sa v posledných rokoch podstatne zvýšila, napríklad vďaka rôznym druhom airbagov či antikolíznym senzorom, ktoré auto dokážu aj sami zabrzdiť. Aby sa minimalizovalo riziko zranenia v prípade nehody, musia byť pes aj majiteľ za jazdy bezpečne pripútaní. Sú rôzne druhy zaistenia psa v aute - postroje, transportné boxy, siete a mreže, ale najbezpečnejším riešením sú pevné a kvalitné klietky.   

 

Potom ale vyvstáva otázka, zvládne byť môj pes zavretý v klietke? Veď na nejaké zatváranie nie je vôbec zvyknutý! A často sa cítime ako najhorší pán na svete. Ovšem psy nie sú ľudia a vnímajú to úplne inak. Prepravná klietka im poskytuje pocit istoty a bezpečia. Navyše v dostatočne priestrannej klietke pes môže zaujať ľubovoľnú, jemu príjemnú polohu a prirodzene tak reagovať na otrasy vozidla či prudké zákruty. Je to tiež prevencia cestovnej nevoľnosti, ktorou psíkovia občas trpia.   

 

Je samozrejme najlepšie učiť psa na jazdu v klietke hneď od malička, vtedy si navykne najrýchlejšie, ako to platí u všetkého ostatného. Berie to ako samozrejmosť a po pár jazdách s tým nemá žiadny problém. 

 

V prípade, že už je pes zvyknutý na iné prostredie a na iný spôsob prepravy, môže to chvíľu trvať a treba byť trpezlivý, dôsledný a postupovať pomaly. 

 

Buďte pozitívne naladení. Psy, rovnako ako deti, dokážu okamžite vycítiť naše obavy a Váš ustarostený hlas ho môže zbytočne znepokojiť. Vytvorte mu v klietke príjemné prostredie, kam sa bude tešiť a bude sa mu tam páčiť. Dajte do klietky pohodlnú podložku, obľúbenú hračku a maškrtu na kúsanie. Tu však pozor, maškrtu len malú, s plným bruchom by sa psíkovi urobilo ľahko zle od žalúdka. Nezabudnite vetrať a poskytnúť mu dostatočné množstvo vody.

 

Jazdite na miesta, ktoré si spojí so zábavou. Spočiatku len krátke cesty, napríklad do parku za inými psími kamarátmi alebo na výlet s celou Vašou rodinou. Cesty postupne predlžujte, psíka po jazde pochváľte a odmeňte. Nezabudnite robiť prestávky, pes by mal mať aspoň každé dve hodiny možnosť sa pretiahnuť a prebehnúť. Čoskoro sa začne tešiť, bude vedieť, čo ho čaká, bude klietku brať ako svoje miesto, kde má kľud a kde je v bezpečí. 

 

Z našej skúsenosti vieme, že sa naučí a zvykne si na prostredie klietky naozaj každý pes. Najprv ju iba akceptuje, po pár mesiacoch ju má naozaj rád a potom už len čaká vrtiac chvostíkom, kým ju otvoríte, aby mohli nastúpiť a vyraziť za ďalším dobrodružstvom ...   

 

Pozor! Nikdy psa nenechávajte zavretého v stojacom aute, keď teplomer ukazuje vysoké teploty. Ani otvorené okienko nepomôže a auto sa čoskoro zmení na prehriatu saunu.

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie